Mi a pellet?
A pelletet kis hengerek alkotják, melyek a fafeldolgozáskor keletkező (60% keményfa, 40% puhafa) szárított, összepréselt hulladékból keszülnek. Ha pellettel tüzel, akkor egy természetes, megújuló, biológiai alapú energiahordozót használ, amely kémiai adalékokat vagy mesterséges kötöanyagokat nem tartalmaz (Lignin tartja össze a faforgácsot, ami a fa természetes alkotóanyaga). A feldolgozás során a nedvességtartalom a minimumra csökken, ami garantálja a tökéletes égést és magas hőteljesítmenyt eredményez.
Előnyök
A pellet remek, természetes tüzelőanyag, mely magas hőteljesítménnyel rendelkezik,
emellett olcsó, könnyen szállítható és tárolható.
A fa egy olyan alapanyag, amelyet az ember ősidők óta használ, hogy az energiát nyerjen belőle. A legtöbb régiót erdők borítják Ez azt jelenti, hogy több millió hektár erdő - és az erdő csak növekszik. Ezért a fa egy olyan üzemanyag, amely mindig rendelkezésre áll regionális szinten. Ezt az üzemanyag forrást nem érintik a más üzemanyag-válságok. A normál fához képest, gyakorlatilag páratartalom mentes és a rendkívül magas a hőhozama a valós hozam közel 90%.
A pellet tüzelőberendezések száma rohamosan növekszik évről évre a környező országokban és Magyarországon is egyre több magánszemély és vállalkozás átáll erre a környezetbarát és olcsó fűtési rendszerre. Mindeközben tucatnyi gyár és pellet készítő vállalkozás alakult és alakul, továbbá sokszor lehet találkozni a keleti piacról származó fapelletekkel, melyet számtalan ékesítésre szakosodott vállalkozás kínál országszerte a felhasználóknak. Mégsem egyszerű jó minőségű és elfogadható áru pellethez jutni, mert ezen a rohamosan növekvő piacon még nincs meg a megfelelő információáramlás a vevő és eladó között.
A pellet 100%-ban természetes anyagokból készül préselés útján. A fa darálékot a nagynyomáson kiváló lignin köti össze, egyéb kötőanyagot csak kis mértékben tartalmazhat.
Megújuló energiaforrásként széndioxid semleges, mert a fa élete során annyit köt meg, mint amennyit elégetése során bocsát ki, így nem növeli az üvegházhatást.
650 kg pellet = 1m3 Kb. úgy számolhatunk, hogy a pellet tárolót akkorára kell építeni (köbméterben), ahány KW fűtésigénye jelentkezik az épületnek.